Categories
Uncategorized

Narzędzia składane do profesjonalnego Użytku

Narzędzia składane do profesjonalnego Użytku

Narzędzia składane, znane również jako narzędzia z wymiennymi wkładami, to specyficzny typ narzędzi skrawających, który charakteryzuje się możliwością wymiany zużytych elementów skrawających. Są one zbudowane z dwóch głównych komponentów: trzonu narzędzia, który jest częścią stałą, oraz wymiennego wkładu skrawającego, który wykonuje faktyczną obróbkę materiału.

Budowa i Zastosowanie

Główną zaletą narzędzi składanych jest to, że po zużyciu wkładu skrawającego, nie musi być wymieniane całe narzędzie. Wystarczy wymienić wkład, co jest zwykle szybsze i tańsze niż wymiana całego narzędzia. Narzędzia składane są zazwyczaj używane w przemyśle ciężkim, takim jak motoryzacyjny, lotniczy czy energetyczny, gdzie efektywność i redukcja kosztów są kluczowe.

Najpopularniejsze typy narzędzi składanych to:

  1. Frezy składane: Stosowane do obróbki powierzchni bocznej i czołowej, a także do wykonywania rowków i innych precyzyjnych kształtów.
  2. Tokarki składane: Służą do obróbki obrotowej, tworząc powierzchnie wewnętrzne i zewnętrzne, takie jak cylindry, stożki czy gwinty.
  3. Wiertła składane: Używane do wiercenia otworów o dużej średnicy, gdzie konwencjonalne wiertła monolityczne mogłyby być zbyt kosztowne.

Materiały

Podobnie jak w przypadku narzędzi monolitycznych, materiały używane do produkcji wkładów skrawających muszą być wyjątkowo twarde i odporne na zużycie. Najczęściej spotykanymi materiałami są:

  1. Węglik spiekany: Węgliki spiekane, takie jak węgliki wolframu, są bardzo twarde i mogą wytrzymać wysokie temperatury, co czyni je idealnym materiałem dla wkładów skrawających.
  2. Ceramiki: Materiały ceramiczne, takie jak azotek krzemu czy tlenek glinu, są bardzo odporne na zużycie i mogą skrawać w bardzo wysokich temperaturach, ale są również kruche i mogą łatwo pękać pod wpływem dużych obciążeń.
  3. PCD (polikrystaliczny diament) i CBN (kubikowy azotek boru): Są to niezwykle twarde materiały używane do skrawania twardych i średnio twardych stali, a także nieżelaznych metali i tworzyw sztucznych.

Technologie

Wkłady skrawające mogą być produkowane za pomocą różnych technik, takich jak spiekanie, hartowanie, a nawet obróbka diamentowa. Dzięki postępowi w technologii powlekania, wkłady mogą również otrzymać powłokę (na przykład z nitrydu tytanu, azotku aluminium lub diamentu), która zwiększa ich twardość, odporność na zużycie i długowieczność.

Podsumowanie

Narzędzia składane są niezbędne w wielu dziedzinach przemysłu, wymagających precyzyjnej i efektywnej obróbki materiałów. Umożliwiają one szybką i kosztowo efektywną wymianę zużytych elementów skrawających, dzięki czemu są idealnym rozwiązaniem dla wielu zastosowań przemysłowych.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *